OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Yeni nesil olarak karşımıza çıkan konsollarda oyun fiyatları neden pahalı

Yeni nesil olarak karşımıza çıkan konsollarda oyun fiyatları neden pahalı

282

 

Oyun sektörü üzerinde geçmiş olduğumuz 15 seneden beri nerdeyse bütün büyük oyunlar üzerinde hep aynı fiyat etiketini görmekteydik: 60 dolar tutarında. Bir oyunun içerisinde yapmış olduğumuz sezon geçişiyle alakalı alışverişler, özel sürümlerin yanı sıra öteki pek çok mikro alışverişler o oyuna harcamış olduğunuz miktarı değiştiriyor olsa bile oyunlar, temel olarak 60 dolar tutarındaki bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülmektelerdi.

Oyunların fiyat etiketleri üzerinde görmekte olduğumuz 60 dolar tutarındaki miktar, ister PC platformunda olsun isterse bir oyun konsolunda yer alsın hiç bir şekilde değişmemekteydi; bir standart olarak oturmuştu. Fakat bu vaziyet, NBA 2K21 adlı yapımın Xbox Series X konsoluyla beraber PlayStation 5 konsolunun duyurulmuş olmasıyla beraber değişime uğramış gibi durmakta. Zira NBA 2K21 adlı yapım, 70 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olarak karşımıza çıkacak. Pekala niçin?

60 dolar tutarındaki fiyat etiketi normal olarak oyun geliştiricileri için kendine has avantajlar sunmaktaydı. Oyun geliştiricisi olanlar, oyuncuların bir oyun için tam olarak ne kadar ödeme yapmak istediklerini bundan böyle bilmektelerdi. Bundan dolayı da bir oyunun fiyatının oyunun satış rakamlarını tam olarak nasıl etkileyecek olduğunu da ön görmekte, buna bakarakta planlar yapabilmektelerdi. Lakin zaman geçmeye başladıkça bu avantajlar ortadan kalkmış oldu.

Bir oyunu geliştirebilmek yeni nesil konsollar ile beraber bundan böyle eskisinden de maliyetli bir hale gelmeye başladı. Şu zamanlarda büyük firmalar tarafından piyasaya çıkartılan AAA kalitedeki oyunlar, firmalara 80 milyon dolar ila 100 milyon dolar gibi bir bütçeyle çıkmakta. Bu söz konusu değer, sadece oyunun geliştirilmesi süreci konusunda harcanmakta. Yani oyunun pazarlama konusundaki maliyetleri benzerindeki öteki maliyetler de bu söz konusu değerin içinde bulunmamakta. Bununla beraber tek bir oyunu geliştirebilmek bundan böyle beş seneye kadar zaman alabilmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.