OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Sony ezici bir hakimiyete sahip durumda

Sony ezici bir hakimiyete sahip durumda

26

 

Microsoft şirketi de Sony şirketi de güncel durumda bulunan oyun konsollarını 2013 senesinin son dönemlerinde çıkarttı. Sony şirletine ait oyun konsollarından PS4 ise 106 milyon tane satılırken, Microsoft şirketi de 46 milyon tane Xbox One satışı gerçekleştirerek Sony şirketinin çok daha gerisinde kalmış oldu. 2 firmanın da ürün satışıyla alakalı yoğunluğu 2019 senesinde düşmeye başladı. Bu aslında tamamen doğal bir durum zira insanlar yeni konsol alma konusundaki şanslarını bu eski konsollarla ilgili değil de bu yıl içerisinde çıkacağı açıklanan yeni PS ile birlikte Xbox konsollarında harcamayı istiyor.

Satış ile alakalı rakamların düşmesinden en fazla Sony şirketi etkilenmiş durumda zira firmanın mevcut durumdaki satışlarının %21’lik kısmı oyun kategorisinden. Microsoft şirketinin oyun kategorisi içerisinde yer alan ürünleri ise firmanın satışlarının yalnızca %8’lik kısmını oluşturmakta fakat ne olursa olsun 2 firma da bu yıl piyasaya sunacak oldukları yeni nesil konsollarıyla ilgili çok büyük bir efor sarf etmekte.

Geçmiş dönemlerde PS2 konsolu ile birlikte PS3 konsolu ve PS4 konsoluyla Microsoft şirketine ait olan Xbox konsolu ile birlikte Xbox 360 konsolu ve Xbox One konsolunu rekabet konusunda bayağı bir geride bırakmış olan Sony şirketi, yeni konsolu sayesinde de liderlik koltuğunun sahibi olabilecek gibi gözüküyor. Elbette ki Microsoft Xbox Series X konsolunun fiyatı, PS5 konsoluna bakıldığında daha düşük olarak gelirse işler değişiklik gösterebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.