OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Riot Games şirketinin cinsiyetçilikle alakalı davasında bir gelişme

Riot Games şirketinin cinsiyetçilikle alakalı davasında bir gelişme

9

 

Mayıs ayı içerisinde, 150 taneden çok Riot Games şirketinin personeli Los Angeles’ta yer alan ofisten ayrılmış oldu. Söz konusu bu protesto, işçilerin komple cinsiyetçi bir kurum kültürünün bulunduğunu ileri sürdüğü şeye dikkat çekebilmek ve öte yandan Riot Games şirketine dava açmış çalışanlara gerçekleştiren mobbingi kınayabilmek amacıyla gerçekleştirildi.

Riot Games şirketi içindeki problemler, Kotaku’nun ileri sürülen cinsiyetçiliğe karşılık bir soruşturma yazısı paylaşmasının sonrasında insanların çok daha fazla dikkatini çekmiş oldu. Bu söz konusu soruşturmanın yazısı hali hazırda ve de eski 28 tane çalışanla gerçekleştirilen görüşmeleri içermekteydi. Anlaşmayla alakalı detayları netleştirilmediği için, bunun tam olarak ne anlama gelmiş olduğunu ya da sonucun davacılar açısından tam olarak ne denli olumlu bir durumda bulunacağını da henüz bilmemekteyiz.

Riot games şirketi ise, ofisleri ile birlikte oyunları üzerinde cinsiyetçilik hususuna çok ciddi bir şekilde önem vermekte olduğunu ileri sürüyor. Riot Games şirketi; ”Cinsiyet ayrımcılığıyla birlikte cinsel bir şekilde taciz ve de misilleme, Riot Games şirketinde sistematik bir problem değil” ifadeleriyle bir açıklama gerçekleştirdi. Riot Games şirketi öte yandan, cinsiyetçi bir şekilde davranış iddialarıyla birlikte işçilerin işten uzak tutulmalarına sebep olmuş davaları da sona erdirebilmek amacıyla adımlar atmaya başlamış bir durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.