OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

PUBG senelik ne kadar kazanıyor

PUBG senelik ne kadar kazanıyor

43

 

Senenin ilk çeyreğini ardımızda bırakmış olduğumuz şu günler içerisinde, firmalara teker teker geçtiğimiz seneye ve son 3 aya yönelik performanslarını açıklamaktalar. PlayerUnknown’ın Battlegrounds isimli oyunun geliştirici ve aynı zamanda yayıncısı olan PUBG Corp. şirketi de 2018 senesinin mali durumunu açıklamış firmalardan bir tanesi oldu. PUBG senelik kazancıyla alakalı açıklamalar yapmış durumda.

PUBG şirketi tarafından yapılmış olan açıklamaya bakılır ise, 2018 senesinde firma 920 milyon dolar tutarında bir gelir elde etmiş oldu. Vergiler ile birlikte bütün giderlerden hariç tutulmuş olduğunda bu firmanın 310 milyon dolar tutarına kar etmiş olduğu anlamına da gelmekte. PC, PUBG isimli oyunun en çok kazanç elde etmiş olduğu bir platform olmayı sürdürmekte. Firmanın mevcut kazancının 790 milyon dolar tutarının PC gelirlerinden elde edilmekte olduğunun da altını çizmekte yarar var.

Bu aşama içerisinde PUBG Mobile geliriyle alakalı açıklamaya da bakmak gerekli. Bütün dünya üzerinde milyonlarca sayıda oyuncusu olan PUBG Mobile isimli oyunun senelik geliri de sadece 65 milyon dolar tutarında. Öte yandan, PUBG Mobile isimli oyunun Tencent şirketine ait bir durumda olduğunun altını çizmekte yarar var. Mobil versiyon içerisinde gelirlerin çok önemli bir bölümü de Tencent şirketine girmekte.

Oyuna ait en güçlü pazarda resmi bir şekilde açıklandı. Oyunla alakalı gelirlerin %53’lük bir kısmı Asya pazarından gelmekte. bu durumu Kuzey Amerika takip etmekte. Avrupa da 3. sıra içerisinde yer alıyor.

PUBG isimli oyun, Asya içerisindeki bölgelerdeden bazılarında Steam haricinde faaliyet göstermekte. Bu sebepten folayı da Steam verilerinin çok daha yanıltıcı bir durumda olabileceğini unutmamak gerekli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.