OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Playstation 5 konsolundan ne kadar vergi alınacak?

Playstation 5 konsolundan ne kadar vergi alınacak?

60

 

Oyunla alakalı dünya, Kasım ayı içerisinde piyasaya çıkarılacak PS5 konsolunu heyecanlı bir şekilde beklemekteyken, ülkemiz içerisinde konsolları bundan böyle oyunları ve de teknolojileriyle değil fiyatlarıyla da tartışır hale geldik. Nisan ayı içerisinde başlamış olan ve Eylül ayının sonunda sona erecek ilave gümrük vergisi düzenlemesi de sene sonuna kadar uzatıldığından dolayı, PS5 konsolundan ne kadar vergi alınacak olduğu da netlik kazanmış oldu.

Sony şirketinin yeni nesildeki oyun konsollarından PS5 ile birlikte Microsoft şirketinin bu defa fazlasıyla iddialı gelmekte olduğu Xbox Series X konsolu, Kasım ayı içerisinde satışa çıkmış olacak. Türkiye içerisinde konsol oyuncularının ağırlıklı bir şekilde tercihleri PlayStation kısmında olunca, yeni PS5 adlı konsolun fiyatı da çok büyük bir merak konusu olmuş durumda. Fakat Nisan ayında yürürlüğe girmiş olan vergi düzenlemesinin sene sonuna kadar uzatılmış olmasıyla beraber fiyat beklentileri yükselmekte.

Sony şirketiyle alakalı Türkiye Avrupa bölgesi üzerinde yer almakta olan bir pazar olduğundan dolayı ülkemiz içerisinde konsollar ve de oyunları dolar kurunun üzerinden değil euro kurunun üstünden fiyatlandırılmakta. Sony şirketi, yerelleşme maksadıyla konsola yer alan kâr marjını biraz da olsa düşürüp Türkiye’de satmaya gayret etse de bundan böyle bu da ciddi bir çözüm olmuyor olacak. Avrupa içerisinde standart bir durumdaki PS5 konsolu 499 euro tutarında, PS5 Digital Edition konsolu da 399 euro tutarında satışa çıkmış olacak. Ülkemiz içerisinde de standart sürümün satış fiyatı 8.500 Türk Lirası tutarına ulaşabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.