OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Playstation 25. senesini kutluyor

Playstation 25. senesini kutluyor

38

 

Sony şirketi, 3 Aralık 1994 senesinde birinci PlayStation konsolunu Japonya içerisinde piyasaya çıkarttı. Elektrik elektronik devi firma oyun endüstrisine giriş yaptığında, Nintendo şirketi ile birlikte Sega şirketinin arasında konsol savaşları yaşanmaktaydı. PlayStation konsol sistemi de başlangıç aşamasında Super Nintendo platformuyla alakalı bir eklenti şeklinde tasarım yapılmıştı. Fakat söz konusu bu 2 firmanın arasında meydana gelen anlaşmazlıklar Sony şirketinin kendi yolunu çizme konusunda itmiş oldu.

PlayStation konsolu da böylelikle 25 sene öncesinde dünya üzerindeki en popüler oyun konsollarından bir tanesi olma konusunda ilk adımını atmış oldu. PlayStation 1 isimli konsol bu zamana dek piyasaya çıkartılan en iyi oyunlardan bir kısmına ev sahipliği yapmış oldu. Resident Evil isimli yapımın yanı sıra Castlevania: Symphony of the Night ile birlikte Metal Gear Solid, Silent Hill ve Final Fantasy VII ismindeki klasikler söz konusu bu sektör üstünde unutması zor bir etki bırakmış oldu.

Sony şirketinin bu çok önemli durumda bulunan dönüm noktasını kutlama konusunda planlar yapıp yapmadığı da halen bilinmezliğini koruyor. Firma, geçmiş olduğumuz senenin için ön yüklü bir durumda 20 tane oyunla karşımıza çıkan retro oyun konsollarından bir tanesi olan PlayStation Classic’i piyasaya çıkarttı. Ne kadar üzücü ki, PlayStation Classic oyun dünyası üzerin ilham vermiş olan ilk konsolun mirasını hiç bir şekilde taşımayı başaramadı..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.