OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Oyun içi tacizleri engelleyecek

Oyun içi tacizleri engelleyecek

13

 

Günlük olarak ortalama 8 milyon tane oyuncuya erişmeyi başaran League of Legends adlı yapımın geliştirici stüdyosu olarak öne çıkan Riot Games şirketi, ortalama bir şekilde 10 seneden beri oyun içinde yer alan tacizin yanı sıra trollük ile birlikte cinsiyetçilik ve de ırkçılıkla mücadeleyi sürdürüyor. Fakat oyun içinde yer alan buna benzer taciz içeriğindeki davranışları komple bitirebilmek o denli basit bir şey de değil.

Riot Games şirketi, buna benzer durumlarla ilgili olarak toksik kelimesini de kullanmamakta. Riot Games şirketinin Oyuncu Dinamikleri Yöneticisi görevinde bulunan Weszt Hart açıklamasında; ”Toksikliğin mevcut durumdaki anlamı kişiden kişiye değişiklik göstermekte. Toksik, fazlasıyla subjektif bir durumda ve ihtimallere karşı bizi nasıl körleştirmiş olduğu görmekte de başarısız olduk” şeklindeki ifadelere yer veriyor.

Stüdyo, 2012 senesi içerisinde Oyuncu Davranışları ekibi kurmuş oldu. Ekibin mevcut durumdaki yegane maksadı da oyun deneyimini mahvetmiş olan davranışların önüne geçebilmek amacıyla psikoloji araçlarını kullanabilmekti. Söz konusu ekip, bunla ilgili olarak oyuncuların, oyundan hemen sonra takım arkadaşlarını pozitif bir durumdaki davranışlarıyla ilgili olarak ödüllendirmelerini sağlamış olan bir sistem kurmuş bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.