OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Microsoft’tan Solitaire hamlesi

Microsoft'tan Solitaire hamlesi

27

 

Amerika Birleşik Devletleri asıllı teknoloji devlerinden Microsoft şirketinin adeta efsaneleşen kart oyunlarından Solitaire oyunu bugün tam tamına 30. yıldönümünü kutlamakta. İkonik niteliğe sahip söz konusu oyunun yıldönümünü kutlayabilmek amacıyla dünya üzerinde yer alan herkesi Solitaire’i oynamaya davet etmiş olan firma, çok daha yeni bir dünya rekoru kırma konusudna oldukça istekli.

Solitaire adlı yapım ilk önce 1990 senesi içerisinde, Windows 3.0 işletim sisteminin çok önemli bir parçası şeklinde işletim sisteminin üzerine dahil edilmiş idi. İnternet ile birlikte bilgisayarla yeni tanışmış olan kullanıcılar için nasıl fare kullanılacak olduğunu öğretmek amacıyla tasarımı yapılan söz konusu bu oyun, bugünde bile halen işletim sisteminin pek çok yerinde kullanmakta olduğumuz sürükle ve bırak şeklindeki işlevinin deneyimlenmesini sağlaması yönünden fazlasıyla önemli bir yere sahip durumdaydı.

Başlangıç aşamasında Windows Solitaire ismiyle bilinmekte olan Microsoft Solitaire, otuz seneyi geçmiş bir zamandan beri Windows işletim sisteminin her sürüm içerisinde yer vermiş olduğu, dünya üzerindeki en fazla oynanmış olan oyunlarından bir tanesi konumunda. Microsoft stajyerlerinden biri olan Wes Cherry’nin programlamış olduğu bu oyun, Macintosh’ta kullanılmış olan grafiksel kullanıcı arayüzünün arkasında yer alan isimlerden bir tanesi olarak öne çıkan Susan Kare tarafından tasarlanmış idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.