OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Konsol fiyatlarında belki düşüş olabilir

Konsol fiyatlarında belki düşüş olabilir

17

 

Ülkemizde yer alan oyuncuların 2020 senesinde elini kolunu bağlamış olan ek gümrük vergisinin düşürüldüğü açıklandı. Resmi Gazete’nin önceki gündeki mükerrer sayısıyla beraber açıklanmış olan söz konusu karar, PlayStation 5 konsoluyla beraber Xbox Series X konsolunun fiyatı üzerinde düşüş meydana geleceği anlamına gelmekte. %30 seviyesindeki vergi farkının fiyatları tam olarak nasıl etkileyecek olduğu da şu anda kesin değil.

2020 senesi, özellikle de oyuncular açısından fazlasıyla hareketli geçmiş oldu. Bir taraftan Microsoft şirketi öte taraftansa Sony şirketi, yeni nesildeki oyun konsollarını oyuncular ile buluşturmuş oldular. Öte yandan dünya üzerindeki en büyük fast food zincirleri arasındaki KFC’nin de bir tane oyun konsolunun üstünde çalışmakta olduğunu gözler önüne sermiş oldu. Fakat ülkemiz içerisinde yer alan oyunseverler, bu söz konusu gelişmelere çokta fazla sevinememişlerdi. Çünkü Resmi Gazete içerisinde yayınlanmış olan bir karar ile ithal bir durumdaki konsol ürünleri üzerinde uygulanmakta olan ek gümrük vergisi, %50’ye kadar yükselme göstermişti.

Vergiyle alakalı oranın yükselmiş durumda bulunması, piyasaya yeni sürülen bazı konsolların, daha da pahalı bir fiyattan satılması anlamına gelmiş idi. Öte yandan birkaç ay için geçerli durumda bulunan bu söz konusu karar, çok daha yeni bir kararla daha 2020 senesinin son günlerine kadar uzatılmıştı. Yani ülkemiz içerisindeki bir çok oyuncuyla alakalı PlayStation 5 konsolu ve Xbox Series X konsoluyla beraber Xbox Series S alımı yapmak, hayal haline gelmiş idi. Resmi Gazete’nin ardımızda bırakmış olduğumuz gün yayımlanmış olan mükerrer sayısı da oyuncuların yüzünü güldürmüş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.