OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Kare hızı en önemli detayları arasında

Kare hızı en önemli detayları arasında

9

 

Çok yüksek çözünürlükle birlikte ışın izleme ve HDR benzerindeki hoş efektler video oyunlarına bakıldığında vazgeçilmez özellikler arasında yer alıyor desek yanlış olmaz. Fakat oyuncuları etkilemekte olan en önemli noktalardan biri ise kare hızı, yani diğer bir adıyla framerate. FPS şeklinde kısaltılmış olan bu karenin hızı ne kadar üst seviyede olursa, sizler oyunu oynama esnasına ekranınızda o denli akıcı bir görüntü ortaya çıkmış olacaktır.

Bu şekilde ise bilgisayar oyuncuları, konsollarda oyun oynayanlara oranla az daha avantajlı bir durumdalar. Çünkü yeterli bir durumdaki performansı sağlayabilecek parçalar kullanılır ise bilgisayar üzerinde bütün oyunlar monitörünüzün yenileme hızlarına bakılarak (60 ile birlikte 75 – 120 ve 144 hertz) tamamen akıcı bir biçimde oynanabilmekte. Konsollar da genel olarak 30 fps’e sabitlenmiş bir durumda oyunları oynatmaktalar.

GameSpot’la özel bir röportaj yapmış olan Phil Spencer açıklamasında; ”Oyunları, mümkün hale gelen en yüksek kare hızlarında çalışabilmeleri amacıyla çalışmaktayız” ifadelerine yer verdi ve bunla beraber yükleme zamanlarını da çok daha minimal bir duruma getirmenin ilk sıralarda yer aldığını ifade etti. Eğerki Xbox Scarlett, Microsoft şirketinin söz veriş olduğu güçte gelecekse, oyuncular söz konusu bu konsol üzerinde 8K’ya kadar bir çözünürlüğü bulunacak ve 120 FPS’ye kadar da kare hızını verebiliyor olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.