OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Firewatch Oyun İncelemesi

Firewatch Oyun İncelemesi

101

 

Hayatta kalma teması üzerine kurulmuş olsa da daha çok keşfetme ve yön bulma unsurunun ortaya çıktığı bir oyun. Son zamanlarda bolca karşımıza çıkan yürüme simülasyonları içinden birçok özelliğiyle ayrılıyor. Yürüme simülasyonu diyorum çünkü oyun tam olarak hayatta kalma üzerinden ilerlemiyor veya bol mekanikli bir oyun değil.

Oyundaki en cezbedici şey hikaye. Oyunun hikayesi gerçekten akıllıca kurgulanmış ve sizi birden içine çekiyor. Telsizin diğer ucundaki kişiyle sürekli diyolog halinde bulunmak oyundaki yalnızlığınızı unutturuyor. Bir süre sonra kendinizi şimdi neler olacak diye düşünürken buluyorsunuz.

Oyunun amacından bahsedecek olursak; yapmanız gereken elinizdeki pusulanız ve haritanızla görev yerine gitmeye çalışıyorsunuz. Olaylar bir ormanın içinde geliştiğinden bu pek de kolay olmuyor. Göreve giderken manzarayı seyredip çevreyi dolaşabiliyorsunuz. Oyundaki bazı kısımlara girmek için çeşitli aletlere ihtiyacınız olacak.

Ana karakterimiz Henry isminde bir adam. Bu adam bir dağın tepesine konmuş ve burada yangın gözetleme işi yapıyor. Çevrede yangın gözcüleri için bırakılmış malzeme kutularından yararlanabiliyorsunuz. Her kutuda çeşitli malzemeler buluyorsunuz ve harita bilgilerine de bu kutulardan ulaşabiliyorsunuz.

Belki de oyundaki en önemli eşyanız telsiziniz. Delilah adındaki şefinize her zaman bu telsiz üzerinden ulaşıp gerekli gereksiz çeşitli sorular sorup muhabbet edebiliyorsunuz. Bazı sorulara birden fazla cevap verebiliyorsunuz; cevapların seçimi size bırakılmış. Yaptığınız seçimler hikayeye yön veriyor ve ilişkiler kuruyor. Oyuna ayrı bir hava katan da bu. Yaptığınız seçimler doğrultusunda meydana gelen olayları gördükçe hikaye sizi iyice içine çekiyor.

Tamamen başıboş gezdiğiniz bir oyun değil Firewatch. Balta ile yolunu temizleme, iple aşağı inme, tırmanma vb. mekaniklere sahip. Diğer yürüme simülasyonlarından ayrılan bir diğer özelliği de bu. Müziklere gelecek olursak oyun içinde pek fazla karşımıza çıkmıyor. Çıktığı zaman ise bizi direkt olaya kilitliyor; çok yerinde kullanılmış. Grafikler kendine has bir tarza sahip. Birçok ayrıntıya sahip ve oldukça tatmin edici. Gece gündüz geçişleri hikayeye göre yazılmış ve bunu bize hissettirmiyor. Animasyonları ise oldukça akıcı.

Oyunu bitirme süresi birçok kişiye kısa gelecektir. Firmanın kendisinin de söylediği gibi yaklaşık 6 saat sonunda oyunun sonunu görebiliyorsunuz. 6 saatlik bir oyuna 31 TL vermek mantıksız gelebilir. Fakat günümüz oyunlarından sıkılmış oyuncuların bu oyundan büyük bir zevk alacağından eminim.

Özetleyecek olursak Firewatch, herkesin seveceği türden bir oyun değil. Bir oyuna göre oldukça realist yazılmış. Ancak kesinlikle oynamaya değer bir oyun. Hoş diyaloglarıyla, içerisinde barındırdığı gizemleriyle, zekice kurgulanmış hikayesiyle kendisini oynatıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.