OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Ek hizmet gelirleriyle dudakları uçuklatmış durumda

Ek hizmet gelirleriyle dudakları uçuklatmış durumda

33

 

Oyun firmalarından biri olan EA’nın kazancının fazlasıyla büyük bir bölümünün oyunlar üzerinde yer alan paralı ek hizmetlerden gelmekte olduğu herkes tarafından bilinmekte olan bir durum. Firma, geçmiş olduğumuz birkaç seneden beri oyun içi ürün satın alma konusundaki eğilime sebep olan yapımlar ile karşımıza çıkmakta. Genişleme paketlerinin yanı sıra kozmetik eşyalar da firmaya her bir oyunda adeta servet kazandırmakta.

Yeni açıklanmış olan bazı finansal veriler, firmanın tekrar bu alan içerisinde ne denli kazanç sağlamış bulunduğunu açıkça ortaya koymuş oldu. 2019 senesi içerisinde ekim ayından başlayarak aralık ayına kadar geçen sürede nerdeyse 1 milyar dolar tutarında bir kazanç elde etmeyi başaran firma, bu söz konusu kazancını da yalnızca ilave hizmetlerden sağlamış oldu.

Verilere bakılırsa EA şirketi, 2019 senesinin dördüncü çeyreklik kısmında yalnızca bu ilave hizmetlerle tam tamına 993 milyon dolar tutarında bir kazanç sağlamış oldu. Bu söz konusu kazançla beraber firma %27 seviyesinde seneden seneye büyüme elde etmiş oldu. Bu söz konusu büyüme fazlasıyla etkileyici gibi görünüyor olsa bile EA şirketinin hem genel bir durumda hem ise 2019 senesindeki faaliyetlerini göz önünde bulundurduğunda değerin aslına bakılırsa o kadar da şaşırtıcı durumda bulunmadığını ifade edebiliriz.

FIFA ile birlikte Madden firma açısından çok büyük bir gelir kaynağı olmayı sürdürürken Respawn Entertainment şirketinin geliştirmiş olduğu Apex Legends, 2019 senesinde çıkmasıyla beraber ilave hizmet geliri sağlama konusunda çok önemli bir konuma yerleşmeyi başardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.