OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Çin’de oyun konusunda çok ilginç bir karar

Çin'de oyun konusunda çok ilginç bir karar

14

 

 

Çin içerisinde yer alan çocukları oyun konusundaki bağımlılıktan koruyabilmek amacıyla alınmış önlemlere daha yeni bir tane daha ilave edildi. Salı gününde yürürlüğe girmiş olan bu yeni kanun, 18 yaşın altında bulunan gençlerin gün içerisinde 90 dakikalık bir zamandan daha uzun zaman boyunca ya da 08:00 ila 22:00 saatlerinin haricinde oyunları oynamalarını yasaklamakta bulunan sınırlamalar getirmiş durumda.

New York Times tarafından yapılmış olan haberlere bakılırsa, Çin Ulusal Basın ile Yayın İdaresi hafta başlarken oyun bağımlılığının yanı sıra miyopluk ile birlikte ”toplumun çok daha geniş bir bölümünde kötü bir akademik performans” benzerindeki problemleri ele almayı amaç edinen yeni değişikliklerin duyurusunu gerçekleştirdi. Kanuna bakılır ise oyun oynama saatlerine gelmiş olan sınırlama hafta içerisinde 7 gün, 90 dakikadan oluşan oyun zamanına gelmiş sınırlama da Pazartesi ila Cuma günlerinin arasında geçerli bir durumda. Hafta sonu olduğu zaman, çocuklar için günlük en çok 3 saat izin veriliyor olacak. Öte yandan çevrimiçi oyun hesaplarına gerçek isimleriyle birlikte kimliklerini kullanıp kaydolmaları gerekli olacak.

Oyun oynama zamanlarına önemli bir kontrol getirmekte olan sınırlamalara ilave bir şekilde, DLC ile birlikte mikro ödemelere harcanmakta olan paralarla ilgili de yeni önlemler alınmış bir durumda. Çin asıllı oyuncuların yapmış oldukları harcamaları aylık 28 – 57 dolar aralığındaki bir tutarla sınırlandırılmış olacak ve kullanıcıların yaşlarına bağlı bir şekilde belirlenmiş eşyalara harcamalar gerçekleştirebiliyor olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.