OyunPub
Oyun İnceleme ve Oyun Haberleri

Bu sene oyunlardaki ana karakter cinsiyet dağılımı eşitlenmiş oldu

Bu sene oyunlardaki ana karakter cinsiyet dağılımı eşitlenmiş oldu

5

 

Oyun dünyası üzerinde çıkmış olan oyunların tamamı, oyunda yer alan ana karakteri erkek şeklinde göstermekteydi. Oyunlar üzerinde eşit durumda bulunmayan bu cinsiyet dağılımı da bazı kesimlerin hiç bir şekilde hoşuna gitmemekteydi. Feminist Frequency aracılığıyla yapılarak paylaşılmış olan bu seneki araştırma ise oyun dünyasının değişmiş olduğunu açıkça.

Feminist Frequency’nin araştırmasına bakılırsa bu sene içerisinde etkinliklerde gösterilmiş olan oyunların %18’lik bir kısmı, ana karakter şeklinde kadın bir karakteri oynayabilmemize izin vermekteydi. Öte yandan bunun yanında sadece erkek ana karaktere sahip durumda bulunan oyunların oranı da %23 seviyelerindeydi. Yani aslına bakılırsa ilk kez ana karakter cinsiyet dağılımı nerdeyse eşit bir duruma gelmişti.

İşin en ilginç olan tarafı, kadın ana karakterin bulunmakta olduğu %18’lik bir bölümü kaplamakta bulunan oyunların 3’te 1’lik kısmı Sony şirketinin PlayStation 5 konsolunun tanıtımını yapmakta olduğu etkinlik kapsamında karşımıza çıkmış idi. Kadın cinsiyetindeki ana karakterlerin bu sene içerisinde artış yaşamış olması aslında iyiye bir işaret olsa bile ani bir şekilde yapılmış olan bu dengelemenin kalıcı bir durumda mı yoksa geçici mi olduğu şu anda hiç bir şekilde bilinmemekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.